Brown, D. DaVinciho kod. ISBN 8071458481.
Tuhle recenzi zacnu zesiroka, trochu proto, ze lepe pochopite me vnimani knihy, trochu proto, ze tim vice pochopite jeji spolecenskou zajimavost v mojich ocich.
Pred casem jsem se prestehoval z ateistickeho Ceska do zeme dvou dominantnich vetvi nejrozsirenejsiho svetoveho nabozenstvi - krestanstvi.
Dve vetve znamenaji predevsim to, co Brown popisuje slovy hlavniho hrdiny Andelu a demonu: "...vzdy tusil, ze existuje prima umera mezi poctem pravych vericich a poctem obeti".
Tou zemi je Slovensko, nas nejblizsi soused.
Situace neni az tak extremni, nicmene velka vetsina vesnic ma dva oddelene hrbitovy, ty bohatsi maji i dva svatostanky; jednou pro katoliky, podruhe pro evangeliky. Kdo by si snad myslel, ze to zpusobuje klid dusi, ze se chlapi v hospode porvou jen pro zabavu a sousede se maji radeji, docela by se divil.
A Brown se tu stal pres noc bestsellerem; je za vykladem kazdeho knihkupectvi, v kazdem supermarketu, pretrasa se v novinach i na internetu.
DaVinciho kod si proste nemuzes neprecist rikaji ti kamaradi i reklama.
Tolik uvodem.
DaVinciho kod neni utla kniha, ale jejich cca ctyrista stran jsem zhltnul za necele dve odpoledne.
V podstate se jedna o -na prvni pohled- klasickou dobrodruznou literaturu, dnes se tomu rika thriller, drive detektivka, ale ja si proste nemohu odpustit srovnani s Indiana Jonesem.
Krasna kryptolozka a postarsi charismaticky vedec, jehoz domenou je vyzkum a vyklad symbolu, jsou zapleteni do vrazdy vyznacneho historika umeni a vzdelance, z niz jsou navic obvinovani.
Z Parize utikaji do Londyna hledajic nejen vraha, ale predevsim svaty gral.
Trnitou cestou slozitych hadanek, pronasledovani policii i fanatickym albinskym mnichem dochazeji k poznani.
I vam to zni jako klasicke becko?
Tedy za jasny klad povazujte ctivost.
Druhu stranou mince je pomere hluboka znalost autora ve veci symbolu, ktere v dnesnim svete spojujeme se sektami, krestanstvim ci satanismem.
Ctenar je seznamovan s historii krize a jeho odvozenin, dozvi se mnohe o pentagramu, pochopi cislo PHI (tedy konstantu zlateho rezu), dozvi se neco o dile slavneho Leonarda a nauci se par kryptografickych triku a pojmu, take zjisti, kde se vzaly symboly na hracich kartach a co je tarok.
Dulezite je take to, ze cely vyklad uvadi symboly dnes bezne pouzivane do puvodnich a historických souvislosti. Take se dozvidame, ze Bible a jeji podoba neni celistvy zapis vypovedi svedku zivota Kristova, ale politcka propaganda moci, zmineny jsou apokryfy (vcetne tech od mrtveho more).
I kdyz v nekterych (vetsine) momentech ustupuje nepreberne mnozstvi vyznamu a faktickych udaju dynamice poutaveho deje (ne tak u bezne srovnavaneho Jmena ruze od UE), je mnozstvi srozumitelne podanych fakt pomerne velke, takze i prumerny Fero ci Novak se nauci neco noveho a dokaze tak treba vnimat dominantni nabozenstvi sve zeme v novych souvislostech.
Jake je tedy shrnuti?
Brown pomoci ctiveho, dobrodruzneho a obcas kycoviteho konspiracniho thrilleru/detektivky uci lidi nejen starym vyznamum uctivani a symbolu, ale take krase umeni, geometrie a zeny. Skola hrou? Co vic si vlastne muzem prat? Chceme byt lidmi ze slonovinove veze, jez opovrhnou hadankou, kterou dokazi vyresit drive nez hlavni hrdinove? Opravdu?
Celkove davam knize hodnoceni 97%.
(sorry za text bez diakritiky, psal jsem to na handheldu, ktery nemam pocesteny)
Žádné komentáře:
Okomentovat